درک و تجربه مادران از مراقبت دوران بارداری: یک مطالعه کیفی - پایش
شنبه 5 اسفند 1402
OPEN ACCESS
فروردین ـ اردیبهشت                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.YAZD.REC.1401.074

XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد، یزد، ایران
چکیده:   (270 مشاهده)
مقدمه: مراقبت‌های دوران بارداری سبب تولد نوزاد سالم و حفظ سلامت مادران می‌گردد. مطالعه حاضر با هدف کشف درک و تجربه مادران از مراقبت دوران باردری انجام گرفت.
مواد و روش کار: در این پژوهش کیفی (از نوع تحلیل محتوا)، مصاحبه‌شوندگان ۲۰ نفر از مادران باردار در مراکز بهداشت شهرستان سورشجان استان چهارمحال و بختیاری بودند. نمونه‌گیری مطالعه حاضر مبتنی بر هدف انجام شد. روش جمع آوری اطلاعات، مصاحبه عمیق نیمه‌ساختاریافته فردی بود و نمونه‌گیری تا اشباع داده‌ها و طبقات ادامه پیدا کرد. داده­ها با روش استقرایی، شامل کدگذاری باز، ایجاد طبقه­‌ها و انتزاع تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج تحقیق نشان داد که مشارکت‌کنندگان به مراقبت‌های دوران بارداری توجه جدی دارند و آن را ضرورتی مهم برای این دوره تلقی می‌کنند. سه طبقه احصا شده عبارت بودند از: خودمراقبتی مادرانه، دگرمراقبتی اطمینان‌بخش، و سواد جامع. حفظ و ارتقای سلامت مادر شامل دو طبقه فرعی با عناوین پایش سلامت مادر و بهزیستی مادر بود. حفظ سلامت جنین، پایش سلامت جنین، جنین سالم و پیشگیری‌های ضروری را در بر گرفت و سواد مراقبت مادرانه با عناوین شیردهی و تغذیه صحیح و مراقبت صحیح طبقه‌بندی شد.
نتیجه گیری: مادران باردار به اهمیت مراقبت‌های دوران بارداری آگاه هستند و انجام این مراقبت‌ها را برای حفظ سلامت خود و جنین و نیز یادگیری مهارت‌ها در خصوص مسائل مربوط به دوران بارداری و زایمان ضروری می‌دانند. توجه به این درک از مراقبت مورد توجه سیاستگذاران بهداشتی در حوزه مادر و کودک قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1277 kb]   (162 دریافت)    
نوع مطالعه: کیفی | موضوع مقاله: سلامت باروری
دریافت: 1402/4/24 | پذیرش: 1402/5/18 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1402/11/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق