ارزیابی و پیش بینی خطر بیماری قلبی عروقی زنان و مردان در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه؛ مطالعه موردی در اردبیل - پایش
چهارشنبه 2 خرداد 1403
OPEN ACCESS
دوره 22، شماره 6 - ( آذر - دی 1402 )                   جلد 22 شماره 6 صفحات 708-699 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.ARUMS.REC.1399.152


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Darabi F, Ezatti F, Mohammadhossrini T. Assessing the risk of cardiovascular diseases in women and men in the primary health care: A case study in Ardabil, Iran. Payesh 2023; 22 (6) :699-708
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-2160-fa.html
دارابی فاطمه، عزتی فرحناز، محمدحسینی طه. ارزیابی و پیش بینی خطر بیماری قلبی، عروقی زنان و مردان در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه؛ مطالعه موردی در اردبیل. پایش. 1402; 22 (6) :699-708

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-2160-fa.html


1- گروه بهداشت عمومی، دانشکده علوم پزشکی اسدآباد، اسدآباد، ایران
2- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل، ایران
چکیده:   (897 مشاهده)
مقدمه: در ایران، نیمی از کل موارد مرگ و ۷۹ درصد مرگ ناشی از بیماری های غیر واگیر به بیماری های قلبی وعروقی نسبت داده می شود. از طرفی، بیش از ۷۶ درصد کل بار بیماری ها و اولین علت مخارج سلامتی فاجعه بار در ایران مربوط به این بیماری ها است. این مطالعه با هدف تعیین وضعیت و روند ارایه خدمات خطرسنجی بیماری قلبی عروقی به تفکیک جنسیت، برای انجام مداخلات لازم در مراکز خدمات جامع سلامت استان اردبیل انجام شد.
مواد و روش کار: این مطالعه از نوع مطالعه توصیفی، تحلیلی در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بود که با استفاده از داده های موجود در نظام ثبت سیستم شبکه بهداشی انجام شد. جامعه آماری این مطالعه، زنان و مردان ۸۰-۴۰ سال مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت جهت انجام خطرسنجی سکته های قلبی، عروقی استان اردبیل در طی سال های ۱۳۹۷ تا پایان ۱۴۰۱ بودند. اطلاعات جمع آوری شده وارد نرم افزار اکسل شد. به منظور پیش بینی آینده به روش رگرسیون خطی از تابع FORCAST استفاده شد.
یافته ها: نتایج این مطالعه نشان دهنده شیوع نسبتاً بالای برخی از عوامل خطر بیماری های قلبی و عروقی از جمله سابقه فشارخون، دیابت، چاقی شکمی، مشکوک به دیابت، ابتلا به اختلال لیید،  نمایه توده بدنی ۳۰ و بالاتر در زنان بود. هم چنین نتایج مطالعه نشان داد ۳۸/۳% مردان و ۷۶۱/۷۲% زنان در سطح خطر ۲۰-۱۰ درصد، ۳۴/۸% مردان و ۶۵/۲% زنان در سطح خطر ۳۰-۲۰ درصد و ۲۸/۹% مردان و ۷۱/۱% زنان در سطح خطر بالای ۳۰ درصد قرار داشتند.
نتیجه گیری: زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض خطر بیماری و عوارض قلبی عروقی هستند. شناخت عوامل خطر شایع در منطقه به تمرکز مداخلات بر اقدامات پیشگیری و درمانی اثربخش و اتخاذ سیاست های آگاه از شواهد به منظور کاهش این عوامل خطر کمک می کند.
متن کامل [PDF 1356 kb]   (498 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
دریافت: 1402/3/11 | پذیرش: 1402/7/1 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1402/7/8 | انتشار: 1402/8/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق