سه شنبه 9 خرداد 1402
OPEN ACCESS
خرداد ـ تیر                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.TUMS.SPH.REC.1398.016

XML English Abstract Print


1- دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (158 مشاهده)
مقدمه: عفونت محل جراحی در مدت ۳۰ روز پس از عمل جراحی ایجاد شده و پوست و بافت زیر جلدی محل برش جراحی را درگیر می‌کند. عفونت محل جراحی علاوه بر آسیب رساندن به بیمار، هزینه زیادی به نظام سلامت تحمیل می‌کند. این پژوهش با هدف برآورد هزینه عفونت محل جراحی در بیمارستان انجام شد.
مواد و روش کار: این مطالعه توصیفی به روش ارزیابی پزشک در یک بیمارستان دانشگاهی در کاشان انجام شد. تعداد ۱۱۵ بیمار از ۱۱،۰۲۳ بیمار عمل جراحی شده در این بیمارستان در سال ۱۳۹۶، مبتلا به عفونت محل جراحی شدند. اقدامات پزشکی و پرستاری اضافی انجام شده و هزینه‌های مربوطه برای تشخیص، درمان و مراقبت عفونت محل جراحی توسط یک پزشک عمومی مجرب و دو پرستار با تجربه از زمان ابتلا به عفونت تا ترخیص با مطالعه پرونده پزشکی بیمار شناسایی و محاسبه شد. داده‌ها با نسخه ۱۶ نرم افزار SPSS و با استفاده از آمار توصیفی و آمار استنباطی تحلیل شدند.
یافته ها: در این مطالعه شیوع عفونت محل جراحی برابر با ۰/۰۴ درصد بود. میانه هزینه کل عفونت محل جراحی هر بیمار ۳۳،۰۸۹،۵۷۲ ریال برآورد شد که شامل هزینه­های مصرف دارو (۷،۸۳۸،۴۱۲ ریال)، آزمایشات (۱،۲۹۴،۲۴۴ ریال)، تصویربرداری (۱،۴۶۲،۶۹۲ ریال)، جراحی مجدد (۷،۹۳۸،۱۵۸ ریال) و سایر خدمات (۱۴،۵۵۶،۰۶۶ ریال) بود. هزینه عفونت محل جراحی با سن بیمار، بیماری دیابت، نوع جراحی، مدت زمان جراحی، جاگذاری وسیله در بدن بیمار، مدت زمان بستری بیمار قبل از عفونت و بخش بستری بیمار ارتباط معنادار داشت.
نتیجه گیری: عفونت محل جراحی هزینه زیادی به بیمار، سازمان بیمه سلامت و بیمارستان تحمیل می‌کند. سیاستگذاران نظام سلامت و مدیران بیمارستان‌ها باید از مداخلات مناسب برای پیشگیری و کنترل عفونت‌های محل جراحی استفاده کنند.
متن کامل [PDF 1045 kb]   (128 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
دریافت: 1401/8/9 | پذیرش: 1402/1/23 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1402/2/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb