سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸
OPEN ACCESS

XML English Abstract Print


1- دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
2- دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه شهید چمران، اهواز، ایران
3- مرکز تحقیقات رشد و نمو کودکان، پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماری‌های غیرواگیر، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران
4- مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات در امور سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران ، f_zare@mng.mui.ac.ir
چکیده:   (89 مشاهده)
مقدمه: ارزیابی مستمر نیازهای اطلاعاتی والدین و عوامل مرتبط با آن می­تواند موجب افزایش کیفیت مراقبت از کودک شود. هدف از پژوهش حاضر، تعیین عوامل مرتبط با نیازهای اطلاعاتی خانواده کودکان سرطانی بود.
مواد و روش کار: پژوهش مقطعی حاضر بر روی­ 244 نفر از خانواده­­های دارای کودکان سرطانی مراجعه­ کننده به بیمارستان سیدالشهدای اصفهان صورت گرفت که به صورت نمونه­ گیری غیر احتمالی هدفمند و داوطلبانه وارد مطالعه شدند. اطلاعات توسط، پرسشنامه محقق ­ساخته با 48 گویه در 4 بعد (دسترسی، ارائه و تبادل اطلاعات سلامت مرتبط؛ ارائه اطلاعات در مورد سرطان توسط کادر درمان؛ امکانات و خدمات سلامت و مشاوره؛ و حمایت­های اجتماعی، اقتصادی و معنوی) و گردآوری شده و با استفاده از نرم افزار SPSS تحلیل شد.
یافته ها: جنسیت والدین و سن کودک با نمره کل نیازهای اطلاعات سلامت خانواده کودکان سرطانی و بعد دوم از ابعاد چهارگانه این نیازها رابطه داشت. جنسیت والدین، سطح تحصیلات آنان، مدت تشخیص بیماری کودک، نوع سرطان وی و وجود بیمار سرطانی در خانواده درجه دو با بعد اول؛ جنسیت والدین و سطح تحصیلات آنان، محل سکونت، میزان درآمد و سن کودک بیمار از عوامل مرتبط با بعد سوم؛ و جنسیت والدین و تحصیلات آنان، میزان درآمد و سن کودک بیمار با بعد چهارم نیازهای اطلاعات سلامت خانواده کودکان مزبور ارتباط معنادار داشت.
بحث و نتیجه گیری: با توجه به ارتباط برخی از عوامل فردی، زمینه­ای و اجتماعی- اقتصادی بر نیازهای اطلاعاتی خانواده کودکان سرطانی، لازم است متولیان حوزه سلامت در راستای تأمین و رفع نیازهای اطلاعاتی مذکور به این عوامل توجه نمایند.
متن کامل [PDF 865 kb]   (37 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۴ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۸/۲/۷ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Payesh Health Monitor

Designed & Developed by : Yektaweb