رابطه بین ازدواج خویشاوندی با سقط جنین ناخواسته و مرده زایی - پایش
شنبه 1 اردیبهشت 1403
OPEN ACCESS
دوره 17، شماره 4 - ( مرداد ـ شهریور 1397 )                   جلد 17 شماره 4 صفحات 462-455 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mehri Shams Ghahfarokhi. Relationship between consanguineous marriage and spontaneous abortion and stillbirth. Payesh 2018; 17 (4) :455-462
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-39-fa.html
مهری شمس قهفرخی . رابطه بین ازدواج خویشاوندی با سقط جنین ناخواسته و مرده زایی. پایش. 1397; 17 (4) :455-462

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-39-fa.html


دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (3883 مشاهده)
مقدمه: ازدواج های خویشاوندی در ایران رایج هستند، این امر به میزان بالای ناهنجاری های مادرزادی و بیماری های ژنتیکی و همچنین به سقط جنین و مرده زایی منجر می شود. هدف از این مقاله، ارزیابی رابطه بین ازدواج های خویشاوندی و سقط جنین ناخواسته و مرده زایی در شهر اصفهان است.
مواد و روش کار: روش تحقیق کمی و داده ها به صورت پیمایشی و با استفاده از پرسش‌نامه محقق‌ساخته گردآوری شد. جامعه آماری در این پژوهش، تمامی زنان شاغل ازدواج کرده 15 تا 50 ساله‌ عضو خانوارهای ساکن شهر اصفهان در سال 1393 بودند که در داخل خانوار شناسایی و با آنها مصاحبه شد، روش نمونه‌گیری در این پژوهش، روش‌ خوشه‌ای چند مرحله‌ای بر مبنای فهرست حوزه‌های سرشماری نفوس و مسکن 1390 شهر اصفهان (مرکز آمار ایران) بود. بر این اساس، حداقل تعداد نمونه برابر با 587 خانوار محاسبه گردید که در نهایت از 608 زن، مصاحبه به عمل آمد. روش آماری مورد استفاده در این تحقیق آزمون t و رگرسیون لوجستیک بود، که با استفاده از نرم افزار STATA انجام شد.
یافته ها: میزان سقط جنین ناخواسته و مرده زایی در ازدواج های خویشاوندی، بیشتر از ازدواج های غیرخویشاوندی مشاهده گردید. از 484 ازدواج غیرخویشاوند، 50 زن و از 124 ازدواج خویشاوندی، 22 زن سقط جنین ناخواسته یا مرده‌زایی داشتند. ازدواج خویشاوندی با سقط جنین ناخواسته و مرده زایی رابطه مثبت معنادار داشت و نسبت برتری مربوطه، بیانگر آن بود که زنانی که ازدواج غیرخویشاوندی داشته‌اند، 94/3 درصد کمتر دچار سقط جنین ناخواسته یا مرده‌زایی شده اند. سن نیز رابطه مثبت معنادار با سقط جنین ناخواسته و مرده‌زایی داشت و نسبت برتری، نشان داد که با افزایش یک سال سن، سقط جنین ناخواسته و مرده‌زایی نیز 18/7 درصد افزایش پیدا می‌کند. رابطه تعداد فرزندان با سقط جنین ناخواسته و مرده‌زایی، منفی و معنادار بود و با افزایش تعداد فرزندان، سقط جنین ناخواسته و مرده‌زایی 76/7 درصد کاهش یافت. رابطه تحصیلات با سقط جنین ناخواسته و مرده‌زایی اگرچه منفی بود اما معنادار نشد.
بحث و نتیجه گیری: وفق نتایج ازدواج خویشاوندی در سقط جنین ناخواسته و مرده‌زایی مؤثر است. همچنین عوامل غیرژنتیکی مانند سن و تعداد فرزندان اگرچه تأثیر کمتری نسبت در سقط جنین ناخواسته و مرده زایی به نوع ازدواج دارند اما باز هم تأثیرشان قابل توجه است.
 
متن کامل [PDF 689 kb]   (1168 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی |
پذیرش: 1397/5/24 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1397/5/27 | انتشار: 1397/4/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق