بررسی شیوع و عوامل موثر بر علائم افسردگی پس از زایمان 6 ماه قبل و 6 ماه بعد ازآغاز همه گیری کووید ـ 19: یک مطالعه تحلیلی - مقایسه‌ای - پایش
شنبه 5 اسفند 1402
OPEN ACCESS
دوره 23، شماره 1 - ( بهمن ـ اسفند 1402 )                   جلد 23 شماره 1 صفحات 79-69 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MODARES.REC.1400.142


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Karbalaei S, Lamyian M, Eslami M, Sahebi L, Ansari S. Prevalence and factors affecting symptoms of postpartum depression 6 months before and 6 months after the COVID-19 pandemic: A comparative study. Payesh 2024; 23 (1) :69-79
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-2170-fa.html
کربلایی صدیقه، لمیعیان می نور، اسلامی محمد، صاحبی لیلا، انصاری سحر. بررسی شیوع و عوامل موثر بر علائم افسردگی پس از زایمان 6 ماه قبل و 6 ماه بعد ازآغاز همه گیری کووید ـ 19: یک مطالعه تحلیلی - مقایسه‌ای. پایش. 1402; 23 (1) :69-79

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-2170-fa.html


1- گروه بهداشت باروری و مامایی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات مادر، جنین و نوزاد، پژوهشکده سلامت خانواده، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
4- مرکز تحقیقات پزشکی روان تنی، بیمارستان امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (487 مشاهده)
مقدمه: علائم افسردگی در زنان پس از زایمان شایع است و علائم بیشتر افسردگی با نگرانی بیشتر در مورد تهدیدات کووید-۱۹ برای زندگی مادر و نوزاد مرتبط است. پژوهش حاضر با هدف بررسی و مقایسه شیوع و عوامل موثر بر علائم افسردگی پس از زایمان در۶ ماهه قبل و ۶ ماهه بعد از آغاز همه گیری (پاندمی) کووید-۱۹ انجام شد.
مواد و روش کار: این پژوهش مقایسه‌ای قبل و بعد روی تعداد ۳۹۷۲۴ زنان پس از زایمان در۶ ماهه قبل از همه گیری کووید-۱۹ و تعداد ۶۱۰۰ زنان پس از زایمان  در۶ ماهه بعد از آغاز همه گیری کووید-۱۹ انجام شد. اطلاعات  از سامانه یکپارچه بهداشت کشوری وزارت بهداشت اخذ شده و داده‌ها در نرم‌افزار SPSS ۲۲ تحلیل شد.
یافته‌ها: شیوع علائم افسردگی پس از زایمان، ۶ ماهه قبل و ۶ ماهه بعد از آغاز همه گیری کووید-۱۹ به ترتیب ۹/۱% و ۶/۲% برای اولین بار در ایران به دست آمد. در تعیین عوامل موثر بر علائم افسردگی پس از زایمان، در ۶ ماهه قبل ازهمه گیری کووید-۱۹ متغیرهای سن، شاخص توده بدنی، سابقه مرگ نوزاد، بارداری ناخواسته، تعداد زایمان در سطح ۲ و ۳ و بیشتر از ۳ زایمان با علائم افسردگی پس از زایمان ارتباط آماری معنی‌دار نشان داد. در ۶ ماهه بعد از آغاز همه گیری کووید-۱۹، بین متغیرهای تحصیلات، بارداری ناخواسته، تعداد زایمان ۳ و بیشتر از ۳ با علائم افسردگی پس از زایمان ارتباط آماری معنی‌دار نشان داد. براساس آزمون رگرسیون لجستیک چندگانه، همه‌گیری کووید ـ ۱۹ علائم افسردگی پس از زایمان را افزایش داده است.
نتیجه‌گیری: با استفاده از یافته‌های حاصل در راستای پیش‌بینی و مدیریت عوارض ناشی از علائم افسردگی پس از زایمان می توان احتمال این عوارض و عواقب بعدی آنها را کاهش داد.
متن کامل [PDF 1078 kb]   (353 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: روانشناسی سلامت
دریافت: 1402/3/18 | پذیرش: 1402/7/29 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1402/8/29 | انتشار: 1402/10/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق