ترجمه و اعتباریابی اولیه مقیاس‌ کوتاه شده استرس کرونا (CSS-18) - پایش
دوشنبه 7 اسفند 1402
OPEN ACCESS
دوره 22، شماره 5 - ( مهرـ آبان 1402 )                   جلد 22 شماره 5 صفحات 625-617 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.SEMUMS.REC.1400.021


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bandari R, Heravi- Karimooi M, Tebyanian M, Shahcheragh H. Initial translation and validation of the Brief Version of the COVID-19 Stress Scales (CSS-B). Payesh 2023; 22 (5) :617-625
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-2085-fa.html
بندری راضیه، هروی کریموی مجیده، تبیانیان مهسا، شاهچراغ حسین. ترجمه و اعتباریابی اولیه مقیاس‌ کوتاه شده استرس کرونا (CSS-18). پایش. 1402; 22 (5) :617-625

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-2085-fa.html


1- کمیته تحقیقات و فناوری دانشجویی، دانشکده پیراپزشکی سرخه، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران
2- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، مرکز تحقیقات مراقبت‌های سالمندی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
3- گروه اتاق عمل و هوشبری، دانشکده پیراپزشکی سرخه، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران
4- بیمارستان کوثر، دانشگاه علوم پزشکی سمنان، سمنان، ایران
چکیده:   (909 مشاهده)
مقدمه: ویروس کرونا به دلیل شرایطی غیر قابل پیش بینی و ناگواری که دارد باعث ایحاد استرس در میان مردم شده و زندگی آنها را مختل کرده است. در همین راستا، مطالعه حاضر به بررسی ویژگی های روان سنجی نسخه فارسی مقیاس کوتاه شده استرس کرونا در ایران پرداخته است.
مواد و روش کار: این پژوهش از نوع مطالعات روش شناختی بود که روی ۴۱۵ شرکت کننده انجام شد. ترجمه پرسشنامه اصلی با استفاده از روش backward forward انجام گردید. روایی محتوایی کیفی پرسشنامه با نظرخواهی از ۵ نفر از متخصصان در این زمینه و روایی صوری به روش کیفی از طریق مصاحبه با ۱۰ نفر انجام شد. روایی سازه با گروه­های شـناخته شـده (جنسیت افراد) سنجیده شد. شایان ذکر است روایی همگرا مقیاس کوتاه شده استرس کرونا به وسیله (سنجش همبستگی بین نسخه فارسی مقیاس کوتاه شده استرس کرونا و نسخه فارسی ۳۶ گویه­ای مقیاس‌ استرس کرونا) انجام شد. پایایی ابزار با تحلیل همسانی درونی صورت گرفت.
یافته‌ها: در مجموع ۴۱۵ نفر در این مطالعه شرکت کردند. میانگین و انحراف معیار سنی بیماران ۱۲/۲۴±۳۵/۵۵ سال بود. نتایج تحلیل مقایسه گروه­های شناخته شده نشان داد که میـانگین نمـره کـل مقیـاس کوتاه شده استرس کرونا در گروه زنان به طور معنی دار بیشتر از مردان است. همچنین نتایج تحلیل روایی همگرا بیانگر همبستگی معنی‌دار است.
بحث و نتیجه گیری: یافته­ های پژوهش، نشان دهنده روایی و پایایی مناسب نسخه فارسی مقیاس کوتاه شده استرس کرونا است؛ به طوری که قابلیت به کارگیری در موقعیت­ های مختلف از جمله محیط­ های بالینی و تحقیقاتی را دارد. پیشنهاد می‌گردد در مطالعات آینده روایی سازه پرسشنامه با استفاده از تحلیل عاملی(اکتشافی و تاییدی) در نمونه بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.
متن کامل [PDF 1320 kb]   (359 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: سلامت همگانی
دریافت: 1401/12/6 | پذیرش: 1402/4/21 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1402/5/14 | انتشار: 1402/6/6

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق