ارزشیابی عملکرد مدیران بیمارستان های شهر اهواز در سال 1400 - پایش
دوشنبه 31 اردیبهشت 1403
OPEN ACCESS

Ethics code: IR.AJUMS.REC.1400.348

XML English Abstract Print


1- گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
2- گروه آمار و اپیدمیولوژی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
3- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (282 مشاهده)
مقدمه: عملکرد کارکنان بیمارستانی در پست های مدیریتی تاثیر چشمگیری در هزینه اثربخشی، بهره وری خدمات و موفقیت بیمارستان خواهد داشت. ارزشیابی عملکرد مدیران سطوح مختلف می تواند نقاط ضعف و قوت آنها را شناسایی و نیازهای آموزشی آنها را کشف نماید. هدف پژوهش حاضر ارزشیابی عملکرد مدیران بیمارستان های شهر اهواز می باشد.
مواد و روش­ کار: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی که به روش مقطعی در ۱۳ بیمارستان دولتی (دانشگاهی و غیر دانشگاهی) و خصوصی انجام شد، ۱۱ مدیر ارشد، و ۱۶۲ نفر از مدیران میانی و عملیاتی به ترتیب به روش های سرشماری و تصادفی طبقه بندی شده انتخاب شدند. پرسشنامه مورد استفاده دارای دو بخش متغیرهای دموگرافیک (فردی و شغلی) و متغیرهای اصلی (برنامه ریزی، تصمیم گیری، سازماندهی، هماهنگی، ارتباطات، کنترل، رهبری، و بودجه بندی) بود. داده های به دست آمده با استفاده از روش های آماری توصیفی و تحلیلی و بهره گیری از نسخه ۲۳ نرم افزار SPSS تحلیل شدند.
یافته­ ها: میانگین و انحراف معیار ابعاد برنامه ریزی، تصمیم گیری، سازماندهی، هماهنگی، ارتباطات، رهبری، کنترل و بودجه بندی معنی دار بود. همچنین، به طور کلی میانگین عملکرد مدیران بیمارستان های شهر اهواز ۳/۸۸ از ۵ بدست آمد. بهترین وضعیت در ابعاد سازماندهی و هماهنگی و ضعیف ترین وضعیت در ابعاد برنامه ریزی و بودجه بندی گزارش شد.
نتیجه­ گیری: بطورکلی عملکرد خودگزارشی مدیران بیمارستان های شهر اهواز نسبتا خوب بود. در عین حال برگزاری دوره های آموزشی مدیریت به ویژه از نظر ابعاد برنامه ریزی و بودجه بندی برای مدیران پیشنهاد می شود.     
 
واژه‌های کلیدی: ارزشیابی، عملکرد، مدیر، بیمارستان، اهواز
متن کامل [PDF 1354 kb]   (197 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
دریافت: 1401/9/18 | پذیرش: 1402/10/20 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1402/11/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق