تاثیر آموزش مبتنی بر الگوی تفحص گروهی بر ترس از زایمان - پایش
شنبه 5 اسفند 1402
OPEN ACCESS
دوره 22، شماره 4 - ( مرداد ـ شهریور 1402 )                   جلد 22 شماره 4 صفحات 463-455 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.GMU.REC.1396.147


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mozaffari E, Delshad A, Mansoorian M, Bahri N. Effect of training based on Group Investigation Model on fear of childbirth. Payesh 2023; 22 (4) :455-463
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1988-fa.html
مظفری عشرت، دلشاد علی، منصوریان محمدرضا، بحری نرجس. تاثیر آموزش مبتنی بر الگوی تفحص گروهی بر ترس از زایمان. پایش. 1402; 22 (4) :455-463

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1988-fa.html


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران
2- گروه پرستاری سلامت جامعه و روان، دانشکده پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران
3- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری، مرکز تحقیقات پرستاری، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران
4- گروه مامایی، دانشکده پزشکی، مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی گناباد، گناباد، ایران
چکیده:   (612 مشاهده)
مقدمه: ترس از زایمان علاوه بر ایجاد عوارضی نظیر دیسترس جنینی و طولانی شدن لیبر، شایعترین علت تقاضای سزارین می باشد. این مطالعه با هدف تعیین تاثیر آموزش مبتنی بر الگوی تفحص گروهی بر ترس از زایمان زنان نخست باردار طراحی و اجرا شد.
مواد و روش‌ کار: دراین کارآزمایی در عرصه ۷۲ نفر از زنان نخست باردار و واجد شرایط ورود به مطالعه مراجعه کننده به مراکز خدمات جامع سلامت شهر فردوس در سال ۱۳۹۷ انتخاب و به طور تصادفی به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. برای زنان باردار در گروه مداخله، برنامه آموزشی به روش تفحص گروهی در ۶ جلسه ۹۰ دقیقه ای و هفته ای دو جلسه برگزار شد و گروه کنترل آموزش های معمول را دریافت کردند. جهت جمع آوری داده ها از فرم مشخصات دموگرافیک و پرسشنامه ترس از زایمان ویجیما نسخه A استفاده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه ۲۰ در سطح معنی داری ۰/۰۵ و آزمون های آماری کای اسکوئر، تی مستقل و تی زوجی مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: میانگین (انحراف معیار) سن مشارکت کنندگان ۲۶/۲۰ (۵/۱۹) سال بود و دو گروه قبل از انجام مداخله تفاوت اماری معنی داری از نظر نمره ترس از زایمان نداشتند. نتایج نشان داد که بعد از مداخله ی آموزشی به شیوه تفحص گروهی نمره ترس از زایمان در گروه مداخله کاهش معنی داری داشته است. همچنین نتایج نشان داد ترس از زایمان بعد از مداخله تفاوت آماری معنی داری بین دو گروه مداخله و کنترل داشته است.
نتیجه‌گیری: کاربرد روش تفحص گروهی در آموزش مادران باردار به عنوان یک مداخله ی اثربخش و قابل اجرا، قادر است ترس از زایمان در زنان نخست باردار را کاهش دهد. اجرای شیوه تفحص گروهی با توجه به گروهی بودن این شیوه آموزشی، تاثیر مضاعفی در کاهش ترس از زایمان و متعاقب تمایل به انجام زایمان طبیعی و کاهش موارد سزارین داشته باشد.
متن کامل [PDF 1090 kb]   (364 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی |
دریافت: 1401/8/21 | پذیرش: 1402/2/31 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1402/3/17 | انتشار: 1402/4/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق