شنبه 11 تیر 1401
OPEN ACCESS
مقالات در دست چاپ                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.UOZ.REC.1400.011

XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم پایه، دانشگاه زابل، سیستان و بلوچستان، ایران
2- دانشکده علوم ریاضی، دانشگاه شهرکرد، چهارمحال و بختیاری، ایران
چکیده:   (93 مشاهده)
مقدمه: یکی از مهمترین اهداف نظام‌های سلامت برابری در دسترسی به خدمات سلامت و توزیع عادلانه منابع این بخش است. هدف این پژوهش سنجش نابرابری توزیع منابع انسانی، بهداشتی و درمانی در بین ۱۴ شهرستان‌ استان سیستان و بلوچستان است.
مواد و روش‌ کار: مطالعه ﺣﺎﺿﺮ از ﻧﻮع ﻣﻄﺎﻟﻌﺎت ﮐﺎرﺑﺮدی است ﮐﻪ ﺑﻪ روش ﺗﻮﺻﯿفی-تحلیلی اجرا شد. سنجش نابرابری در توزیع منابع بخش سلامت با توجه به عواملی مانند تعداد پزشکان (پزشک عمومی، داروساز و دندانپزشک)، پزشک متخصص، پیراپزشکان، بیمارستان، تخت فعال، آزمایشگاه و داروخانه صورت گرفت. دادهﻫﺎی مورد نیاز از سالنامه‌های آماری استان جمع آوری شد و برای سنجش نابرابری از ضریب جینی و منحنی لورنز استفاده گردید. تحلیل داده‌ها و رسم نمودارها با استفاده از نرم افزار R انجام شد.
یافته‌ها: بر اساس نتایج در طول پنج سال مورد مطالعه، تعداد پزشکان، پزشک متخصص، بیمارستان و تخت فعال به ازای هر ده هزار ﻧﻔﺮ در سال ۱۳۹۸ در مقایسه با سال ۱۳۹۳ افزایش یافته است و برای سایر شاخص‌های سلامت افزایش قابل توجهی مشاهده نگردید. متوسط ضریب جینی برای پزشکان، پزشک متخصص، پیراپزشکان، بیمارستان، تخت فعال، آزمایشگاه و داروخانه به ترتیب برابر ۱۰۶/۰، ۳۲۴/۰، ۱۳۲/۰، ۳۱۷/۰، ۳۳۶/۰، ۱۲/۰ و ۲۹۹/۰ به‌دست آمد. بیشترین نابرابری در توزیع مربوط به پزشک متخصص و تخت فعال و کمترین نابرابری در توزیع، مربوط به پزشکان و آزمایشگاه‌ها است.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های پژوهش، ضرایب جینی برای پزشک متخصص و تخت فعال در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۳ به طور قابل توجهی کاهش یافته است ولی همچنان نابرابری در توزیع این دو شاخص زیاد است. در سایر منابع نیز روند کاهشی محسوسی در ضریب جینی مشاهده نشد. لذا پیشنهاد می‌شود علاوه بر حفظ پزشکان متخصص و سیاست افزایش آن‌هـا جهت کاهش نابرابری در توزیع پزشک متخصص، منابع فیزیکی سـلامت (ماننـد بیمارسـتان، تخت فعال و داروخانه) در شهرستان‌ها به نحو مقتضی توزیع شود.
متن کامل [PDF 782 kb]   (59 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی اجتماعی
دریافت: 1401/1/17 | پذیرش: 1401/3/17 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/3/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb