شنبه 11 تیر 1401
OPEN ACCESS
مقالات در دست چاپ                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: -

XML English Abstract Print


1- واحد علوم تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (48 مشاهده)
مقدمه: با مرور بر شاخص‌های اقتصادی سلامت در هر جامعه، می‌توان به اهمیت شاخص‌های اقتصادی از جمله نرخ بیکاری و مخارج مصرفی پی برد. شرایط تورمی و نوسانات زیاد آن، از طریق تاثیر بر شاخص­های اقتصادی، شاخص­های سلامت جامعه را تحت تاثیر قرار می­دهند. هدف این مطالعه، بررسی آثار نوسانات تورمی بر مخارج مصرفی بخش خصوصی  و نرخ بیکاری به عنوان شاخص‌های اقتصادی کلیدی موثر بر سلامت جامعه بود.
مواد و روش کار: این پژوهش از نوع تحلیلی توصیفی بود که با استفاده از الگوی خود رگرسیو برداری (SVAR) و داده های فصلی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۹ کشور ایران استخراج شده از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شامل متغیر نوسانات تورم، متغیر های نرخ بیکاری و مخارج مصرفی، مدلسازی و مورد تحلیل قرار گرفته است.
یافته­ها: نتایج حاکی از آن بود که نوسانات تورمی با ضریب (۰۷۳/۰-) با سطح معنی داری ۹۹ درصد،  آثار منفی و معنی دار بر مخارج مصرف حقیقی بخش خصوصی و در نتیجه، سلامت جامعه دارد. همچنین، این نوسانات، اثری مثبت و معنی دار با ضریب  ۰۴/۰ بر نرخ بیکاری داشته و از طریق آثار درآمدی، اجتماعی، ذهنی و روانی، سلامت جامعه را به خطر می اندازد.
 نتیجه­گیری: بر مبنای یافته­ها، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که نوسانات تورمی شامل مخارج مصرفی و نرخ بیکاری بر سلامت جامعه اثرگذار است، بر همین اساس هدفگذاری توزیعی و حمایتی از کالاها و مصارف مرتبط با سلامت و تقویت نهادهای بیمه ای توصیه شده است.
ؤ
متن کامل [PDF 829 kb]   (25 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مطالعه تطبیقی
دریافت: 1400/8/30 | پذیرش: 1401/2/19 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/3/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb