تاثیر هنردرمانی بر خستگی کودکان سرطانی تحت شیمی درمانی: روش نقاشی - پایش
چهارشنبه 2 خرداد 1403
OPEN ACCESS
دوره 22، شماره 2 - ( فروردین ـ اردیبهشت 1402 )                   جلد 22 شماره 2 صفحات 221-215 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.mui.rec.1394.3.413
Clinical trials code: IRCT20170806035528N1


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tahmasebi Z, Roshanzadeh M, Tajabadi A. Effectiveness of painting art therapy on fatigue of children with cancer undergoing chemotherapy: A randomized trial. Payesh 2023; 22 (2) :215-221
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1955-fa.html
طهماسبی زهرا، روشن زاده مصطفی، تاج آبادی علی. تاثیر هنردرمانی بر خستگی کودکان سرطانی تحت شیمی درمانی: روش نقاشی. پایش. 1402; 22 (2) :215-221

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1955-fa.html


1- گروه پرستاری، دانشکده پرستاری بروجن، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد. شهرکرد، ایران
2- گروه فوریت‌های پزشکی، دانشکده پیراپزشکی، مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر، دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، سبزوار،‌ ایران
چکیده:   (1420 مشاهده)
مقدمه: خستگی شایع­ ترین و آزار دهنده­ ترین شکایت در بیماران تحت شیمی درمانی است، بطوریکه این حالت با خواب و استراحت کافی نیز بهبود نمی­ یابد. لذا، بررسی روش­ های کم خطر و کم هزینه ­ای نظیر هنردرمانی برای کنترل خستگی کودکان مبتلا به سرطان ضروری به نظر می­ رسد. پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر روش هنردرمانی نقاشی بر خستگی کودکان مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی انجام شد.
مواد و روش کار: این مطالعه کارآزمایی بالینی بر روی ۶۵ کودک مبتلا به سرطان که در بیمارستان سیدالشهداء اصفهان برای شیمی درمانی بستری بودند، اجرا شد. نمونه ها با روش در دسترس انتخاب و به طور تصادفی در دو گروه آزمون (۳۲ نفر) و کنترل (۳۳ نفر) اختصاص یافتند. کودکان در گروه آزمون به مدت ۶ جلسه به نقاشی آزاد پرداختند. داده ها قبل و بعد از مداخله با استفاده از مقیاس چند بعدی خستگی کودکان جمع آوری و توسط نرم افزارSPSS نسخه ۱۶ و آزمون­های آماری توصیفی (میانگین، انحراف معیار، فراوانی و درصد فراوانی) و استنباطی (t مستقل، t زوجی، کای اسکوئر) تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ­ها: آزمون تی مستقل نشان داد که میانگین خستگی در کودکان بعد از مداخله بین گروه مداخله و کنترل تفاوت معنی ­داری داشت. میانگین خستگی در کودکان قبل از مداخله بین گروه مداخله و کنترل تفاوت معنی­ داری نداشت. آزمون تی زوجی نیز نشان داد که میانگین خستگی در کودکان در گروه مداخله بعد از مداخله نسبت به قبل آن کاهش معنی ­داری داشت.
نتیجه­ گیری: یافته های حاصل از مطالعه نشان داد، نقاشی می­تواند تاثیر معنی­ داری در کاهش میزان خستگی کودکان مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی داشته باشد. لذا بایستی به مدیران و پرستاران پیشنهاد کرد تا از روش­ های هنردرمانی، از جمله نقاشی برای کاهش خستگی این کودکان بهره بگیرند و امکانات و تجهیزات مورد نیاز آن در بخش­ های شیمی درمانی فراهم کنند.
متن کامل [PDF 965 kb]   (703 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی |
دریافت: 1401/7/3 | پذیرش: 1401/11/19 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/12/7 | انتشار: 1402/1/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق