مدل یابی عوامل کالبدی مؤثر بر طراحی فضاهای درمانی با تأکید بر کاهش میزان افسردگی بیماران با بهره گیری از روش تحلیل مسیر - پایش
شنبه 26 خرداد 1403
OPEN ACCESS
دوره 21، شماره 6 - ( آذر ـ دی 1401 )                   جلد 21 شماره 6 صفحات 580-567 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SHIRAZ.REC.1400.011


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Faghiholislam M, Azemati H R, Keshmiri H. Physical factors affecting the design of inpatient spaces with emphasis on reducing patients' depression: A path analysis. Payesh 2022; 21 (6) :567-580
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1851-fa.html
فقیه الاسلام مرضیه، عظمتی حمید رضا، کشمیری هادی. مدل یابی عوامل کالبدی مؤثر بر طراحی فضاهای درمانی با تأکید بر کاهش میزان افسردگی بیماران با بهره گیری از روش تحلیل مسیر. پایش. 1401; 21 (6) :567-580

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1851-fa.html


1- دانشکده هنر و معماری، واحد شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی، شیراز، ایران
2- دانشکده مهندسی معماری و شهرسازی، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، تهران، ایران
چکیده:   (852 مشاهده)
مقدمه: بشر نیازمند فضایی است که او را در مقابل تأثیرات محیط محافظت نماید. این فضا شامل جنبه‌های کالبدی، اجتماعی و روانی است و طراحی مناسب محیط کالبدی در فضاهای درمانی، باید نشاط آور و روح بخش باشد تا به میزان زیادی بر کاهش افسردگی بیماران، تاثیر بگذارد. هدف این پژوهش ارائه مدل جهت طراحی فضاهای درمانی با تکیه بر کاهش افسردگی بیماران بود.
مواد و روش کار: روش تحقیق از نوع ترکیبی (کمی- کیفی) است که در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ تکمیل شد. استخراج عوامل مؤثر بر کاهش افسردگی از دیدگاه متخصصین و کاربران در سه گام انجام گردید. گام اول شامل تحلیل محتوای اسنادی و اجرای تکنیک دلفی، با استفاده از روش نمونه گیری در دسترس بود. در گام دوم، پیمایش کاربران و توزیع پرسشنامه بین ۲۰۵ نفر از بیماران بستری شده، با استفاده از روش نمونه گیری تصادفی و با استفاده از نرم افزار SPSS انجام شد. در گام سوم مدل یابی با استفاده از روش تحلیل مسیر و با استفاده از نرم افزار AMOS انجام و روابط بین عوامل، شاخص های برازش و ضریب تعیین آن ها در مدل مشخص شد.
یافته ها: در حوزه ی مؤلفه های کالبدی هفت عامل اصلی بر کاهش افسردگی از نظر بیماران در طراحی فضاهای درمانی شامل: عوامل ادراک بصری، طبیعت گرایی، عملکرد گرایی، ایمنی جسمی، فرآیند منطقی، ایمنی روانی و تنوع پذیری مؤثر است. سه بعد از نتایج در چرخه های مستخرج از مدل ارائه شد که در این ابعاد ادراک بصری دارای دو تأثیر است یکی با تأثیر مستقیم تنوع پذیری به میزان ۴۹% و دیگری با میانجی گری طبیعت گرایی حدود ۴۰% بر مدل تأثیر می گذارد.
نتیجه گیری: مدل یابی عوامل کالبدی مؤثر بر طراحی فضاهای درمانی با بهره گیری از روش تحلیل مسیر، منجر به کاهش میزان افسردگی در بیماران شد.
متن کامل [PDF 1086 kb]   (510 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
دریافت: 1400/11/27 | پذیرش: 1401/9/20 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/9/26 | انتشار: 1401/10/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق