جمعه 7 آذر 1399
OPEN ACCESS

Ethics code: IR.ACECR.IBCRC.REC.1398.011

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
2- مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
چکیده:   (121 مشاهده)
مقدمه: پرفشاری خون یکی از مهم‌ترین عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی محسوب می شود؛ لذا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از 27 اردیبهشت لغایت 17 تیر 1398طرح "بسیج ملی کنترل فشارخون بالا" را در دو مرحله (اطلاع‌رسانی و عملیاتی) طراحی و اجرا کرد. این مطالعه به ارزشیابی سریع مرحله اول "بسیج ملی کنترل فشار خون بالا" پرداخته است.
مواد و روش کار: این پژوهش یک مطالعه جمعیتی بود که به صورت مقطعی انجام شد. جمعیت مورد مطالعه، کلیه زنان و مردان بالای 18 سال کشور ساکن شهرها و روستاهای کشور بودند. حجم نمونه برابر با 1530 نفر در‌نظر گرفته شد. نمونه ها بصورت تصادفی انتخاب شدند و ابزار گردآوری داده ها در این طرح، پرسشنامه محقق ساخته بود. داده ها با استفاده از نرم افزار Spss بصورت توصیفی و تحلیلی تجزیه و تحلیل شد.
یافته ها: در این مطالعه مجموعاً 1526 نفر از ایرانیان شرکت کردند. میانگین (انحراف معیار) سن شرکت‌کنندگان (12/9) 38/04 سال بود. در کل جمعیت مورد مطالعه (%24/6) 376 نفر نام طرح را شنیده بودند. در بین جمعیت مطلع، (%44/4) 167 نفر از اهداف طرح اطلاع داشتند. سن بالا، مجرد بودن، تحصیلات پایین، عدم‌ابتلا به فشارخون بالا و نداشتن فرد مبتلا در فامیل عواملی بودن که احتمال عدم‌اطلاع از طرح را بالا برده بودند. متغیرهای جنسیت و محل‌ سکونت ارتباطی با عدم‌اطلاع از طرح فشارخون نداشتند.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه فراوانی اطلاع از طرح فشارخون و اهداف آن پایین بود، لازم است در اجرای چنین طرحهایی جهت اثربخشی بیشتر و نیز افزایش بازدهی برنامه اطلاع رسانی در دوره ی زمانی مناسب قبل از شروع برنامه انجام شده و افزایش آگاهی از اختلال سلامتی مورد نظر و راهکارهای پیشگیری و درمان آن افزایش یابد. همکاری حرفه‌ای ارائه‌دهندگان خدمات در افزایش دراز‌مدت آگاهی عموم و جامعه و نیز بررسی برونداد برنامه و مقایسه‌ی آن با وضعیت مطلوب نیز از پیشنهادات این مطالعه است.
متن کامل [PDF 972 kb]   (31 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
دریافت: 1399/7/28 | پذیرش: 1399/8/7 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/8/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb