یکشنبه 28 دی 1399
OPEN ACCESS
دوره 19، شماره 6 - ( آذر - دی 1399 )                   جلد 19 شماره 6 صفحات 673-691 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: -


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mafimoradi S, Gholipour R, Rahnavard F, Abooyee Ardakan M. How Health Policies change in Islamic Republic of Iran? A substantive theory to understand the policy process. Payesh. 2020; 19 (6) :673-691
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1416-fa.html
مافی مرادی شیوا، قلی پور رحمت اله، رهنورد فرج اله، ابویی اردکان محمد. چگونگی تغییر سیاست ها در حوزه سلامت کشور: یک تحقیق کیفی داده بنیاد. پایش. 1399; 19 (6) :673-691

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1416-fa.html


1- موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، تهران، ایران
2- دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، تهران،‌ ایران
چکیده:   (402 مشاهده)
مقدمه: فرآیند سیاستگذاری سلامت در ایران به دلیل تاثیرپذیری بالا از عوامل زمینه­ ای، ایده ­های رقیب و بازیگران متعدد با ترجیحات متفاوت، فرآیندی پیچیده است. اینکه تعامل میان این عوامل چگونه تغییر سیاست­ها را رقم می­زند، مشخص نیست. هدف این مطالعه ارائه نظریه­ ای زمینه­ای برای تبیین و توصیف چگونگی شکل­ گیری تغییرات سیاستی در حوزه سلامت و ارائه توصیه­ های راهبردی برای سیاستگذاران این حوزه برای بهبود کیفیت و نتایج سیاست­ها است. 
مواد و روش کار: این مطالعه با استفاده از روش کیفی و مبتنی بر راهبرد نظریه­ پردازی داده­ بنیاد به بررسی چرایی و چگونگی شکل­ گیری تغییرات در حوزه سلامت کشور پرداخته و از طریق مصاحبه­ عمیق نیمه­ ساختارمند با دست­ اندرکاران فرآیند سه سیاست ملی منتخب، الگویی نظری از چگونگی سیاست­گذاری در حوزه سلامت ارائه می­دهد. داده­ ها به روش کدگذاری سه مرحله ­ای در نرم­افزار ATLAS-ti تحلیل و نتایج در قالب روایت تحلیلی (نظریه پایه) ارائه شدند. 
یافته ها: خاستگاه اصلی تغییرات در حوزه سلامت کشور نشان دادن تاثیر است. تاثیری که صاحبان آن برای نشان دادنش با بهره­ گیری از الگوهای راهبردی مشخصی در مواجهه با موقعیت­ های پیش­رو در سه فضای دستورگذاری، مستندسازی و اجرا به کنش­گری می­پردازند. جریان تاثیر به عنوان جریان مسلط فرآیند سیاست­گذاری کشور برای پیشبرد مقاصد صاحبان خود نیاز به همراستا نمودن چهار جریان زمینه­ای سیاست، ایده، فردگرایی عمودی و مشکل با اقتضائات خود دارد. مادامی که این تاثیرات محقق می­شوند، فرآیند تغییر در طول زمان ادامه می­یابد. در غیراینصورت فرآیند تغییر فارغ از حل مشکل یا استقرار کامل لایه­ های ایده محوری متوقف یا دچار اختلال می­شود.
نتیجه گیری: شناخت به دست آمده از تغییرات سیاست حوزه مطالعه، بواسطه آشکارسازی نقش و سهم جریان­های زمینه­ ای و الگوهای راهبردی اتخاذ شده از سوی عاملان تغییر، ناکامی­ یا موفقیت سیاست­ها را به خوبی تبیین می­کند. به علاوه واقعیت تصویر شده از پدیده تغییر، دربرگیرنده آموزه­ های موثری است که در صورت توجه از سوی ذینفعان و نقش­ آفرینان می­تواند سهم بسزایی در کنترل­ تغییرات و بهبود کیفیت محتوای سیاست­های این حوزه در آینده داشته باشد.
متن کامل [PDF 1261 kb]   (58 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پیراپزشکی
دریافت: 1399/5/10 | پذیرش: 1399/8/24 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/9/19 | انتشار: 1399/9/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb