جمعه 7 آذر 1399
OPEN ACCESS

Ethics code: -

XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم اجتماعی، دانشگاه علامه طباطبائی، تهران، ایران
2- سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
چکیده:   (146 مشاهده)
مقدمه: به دلیل بالاتر بودن امید زندگی زنان نسبت به مردان، تعداد زنان سالمند به نسبت قابل توجهی بیشتر از تعداد مردان سالمند است که این مسئله تحت عنوان زنانه شدن سالمندی شناخته میشود. هدف مطالعه حاضر شناخت وضعیت اقتصادی و اجتماعی زنان سالمند ایرانی و الزمات سیاستی با توجه به آمارهای رسمی و سناریوهای آینده‌نگرانه جمعیت است.
مواد و روش کار: در این مطالعه به منظور شناخت وضعیت اجتماعی و اقتصادی زنان سالمند در کشور ایران، از پردازش داده‌های سرشماری 1395 و سایر آمارهای رسمی استفاده شده است. همچنین با توجه به سناریوهای آینده‌نگارانه جمعیتی وضعیت زنان سالمند ایرانی در چشم‌انداز 1430 مورد واکاوی قرار گرفته است.
یافته ها: بر اساس پردازش آمارهای رسمی می‌توان گفت زنان سالمند کشور حدود 9/5 درصد از کل جمعیت زنان کشور را شامل میشوند (که انتظار می‌رود بر اساس پیش‌بینی سناریوی محتمل آینده‌نگرانه جمعیت این درصد به حدود 32/7 درصد در افق چشم‌انداز 1430 افزایش یابد). 99/72 درصد از زنان سالمند در خانوارهای معمولی زندگی کرده و 44 درصد آنها باسواد بودهاند که 50 درصد از آنها سوادشان در سطح ابتدایی است. میزان مشارکت اقتصادی زنان سالمند 6 درصد و نرخ بیکاری آنان 1/8 درصد است. 43/3 درصد از ایشان همسران خود را از دست دادهاند و 24 درصد از زنان سالمند به تنهایی زندگی میکنند. همچنین 39/7 درصد از زنان سالمند سرپرست خانوارهایی بودند که در آن زندگی می کردند.
نتیجه گیری: آمار بالا و روبه افزون زنان سالمند خود سرپرست از مهمترین یافتههای تحقیق حاضر است که لزوم سیاستگذاری‌های اجتماعی و فرهنگی و منابع در اختیار آنها بیش از هر زمانی با توجه به تحولات پیشرو احساس می‌شود.
متن کامل [PDF 735 kb]   (38 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پیراپزشکی
دریافت: 1399/5/4 | پذیرش: 1399/7/19 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/8/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb