چهارشنبه 15 مرداد 1399
OPEN ACCESS

Ethics code: -

XML English Abstract Print


1- کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، ایران، تهران
چکیده:   (186 مشاهده)
مقدمه: دیابت یکی از بیماری های متابولیکی شایع است که به دلیل شیوع بالا، عوارض ناتوان کننده ای بر جا میگذارد. اختلال خواب یکی از مهترین مشکلات بیماران دیابتی است. این پژوهش با هدف مروری بر کیفیت خواب افراد مبتلا به دیابت در ایران انجام شده است.
مواد و روش کار: این مطالعه از نوع مروری روایتی و جستجوی نظام مند بود. مقالات چاپ شده فارسی و انگلیسی از ابتدا تا اردبیهشت1399، با کلید واژه های "کیفیت خواب ،خواب، دیابت،گلایسمی، سندرم متابولیک و ایران” در پایگاه های اطلاعاتی نظیر: SID, Magiran, Pubmed, Google scholar, Scopus, Science direct, ProQuest و IranMedex انجام شد. پس از جستجو در نهایت 27 مقاله بر اساس معیارهای ورود و خروج وارد مطالعه شدند.
یافته ها: مقالات وارد شده در مطالعه در سه دسته: وضیعت کیفیت خواب بیماران دیابت (11مقاله)، مداخلات درکیفیت خواب  بیماران دیابتی(10مقاله) و تاثیر کیفیت خواب بر شاخص های متابولیک (6 مقاله) طبقه بندی شدند. نتایج حاصل از مرور مطالعات نشان داد که 15درصد مقالات وضعیت کیفیت خواب بیماران دیابتی را مطلوب و35 درصد مقالات کیفیت خواب را نامطلوب و 50 درصد کیفیت خواب را متوسط گزارش کردند.
نتیجه گیری: با توجه به سطح پایین کیفیت خواب بیماران دیابتی،گستردگی مفهوم خواب و تاثیر کیفیت آن، بر بیماری دیابت به عنوان یک  اصل مهم و مؤثر در حمایت از بیماران مبتلا به دیابت، بررسی فاکتور های موثر بر کیفیت و کمیت خواب و انجام مداخلات موثر بر کیفیت خواب لازم است.
واژه‌های کلیدی: کیفیت خواب، دیابت، ایران، مروری
متن کامل [PDF 858 kb]   (65 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: پیراپزشکی
دریافت: 1399/2/30 | پذیرش: 1399/3/31 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/4/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb