پنجشنبه 14 اسفند 1399
OPEN ACCESS
دوره 18، شماره 4 - ( مرداد ـ شهریور 1398 )                   جلد 18 شماره 4 صفحات 347-355 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.ACECR.IBCRC.REC.1397.02

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farzadi F, Aeenparast A, Haeri Mehrizi A A, Rostamigooran N, Riazi F, Movahed E. Medical office management: need, awareness and educational priorities . Payesh. 2019; 18 (4) :347-355
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1139-fa.html
فرزدی فرانک، آیین پرست افسون، حائری مهریزی علی اصغر، رستمی گوران نرگس، ریاضی فاطمه، موحد الهام. مدیریت مطب: ضرورت، آگاهی و اولویتهای آموزشی پزشکان. پایش. 1398; 18 (4) :347-355

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1139-fa.html


1- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
2- دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران
3- پردیس بین‌الملل، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (2380 مشاهده)
مقدمه: پزشکان بالینی در بسیاری موارد مسئول مدیریت مطبها و مراکز مختلف ارائه خدمات سلامت هستند. این در حالی است که آموزشهای نظری پزشکی و بالینی، آموزشهای مورد نیاز در حوزه اجرایی و عملیاتی را به خوبی پوشش نمی‌دهد.
مواد و روش کار: در این مطالعه به منظور شناسایی نیازها و اولویتهای آموزشی پزشکان در خصوص مدیریت مطب از شکاف امتیاز بین میزان ضرورت هر یک ازموضوعات مدیریت مطب با میزان آگاهی پزشکان استفاده شد. بدین منظور در مطالعه توصیفی بر اساس نظرسنجی از پزشکان میزان ضرورت و آگاهی آنان در خصوص موضوعات مدیریت مطب سنجش شد. پزشکان شاغل در مراکز و واحدهای جهاددانشگاهی شهر تهران (37 نفر) که خدمات بالینی در مطب ارائه داده یا می‌دهند؛ به صورت سرشماری در مطالعه وارد شدند.
یافته ها: از نظر پزشکان شرکت کننده در مطالعه ضرورت تمامی سرفصل‌ها و موضوعات "مدیریت مطب" بالاتر از متوسط بود. موضوعات مربوط به سه سر فصل "مدیریت مخاطرات پزشکی"، "مدیریت منابع انسانی" و "مدیریت فرآیندها" به ترتیب از طرف پزشکان ضروری‌ترین موضوع‌ها بیان شدند. آگاهی پزشکان با سرفصل های "مدیریت مالی"، "ارزیابی" و "نرم افزارهای مطب" کمتر از متوسط است. بیشترین آگاهی پزشکان در خصوص «مدیریت مخاطرات پزشکی» بود. چهار سرفصل "نرم‌افزارهای مطب"، "مدیریت منابع انسانی"، "مدیریت مالی" و "ارزیابی" به ترتیب با بیشترین شکاف امتیاز بین ضرورت و میزان آگاهی، اولویتهای آموزشی مدیریت مطب پزشکان بودند.
بحث و نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که پزشکان دارای سابقه فعالیت در مطب، به خوبی نیازهای مدیریتی برای مراکز ارائه خدمات را احساس نموده‌اند اما با وجود تجربه در اداره مطب پزشکی، دانش کافی در مورد کلیه زمینه های لازم مدیریت مطب پزشکی را ندارند. پزشکان آن دسته از سرفصل ها و موضوعات مدیریتی را که مرتبط با ارائه خدمت است ضروری‌تر دانسته‌اند. در عین حال آگاهی آنان در خصوص این موضوعات نیز بیشتر بود. به همین دلیل شیوه مناسب برای تعیین نیازهای آموزشی و اولویت بندی آنها، سنجش شکاف میزان ضرورت با میزان آگاهی پزشکان در خصوص موضوعات مدیریت مطب است. توجه به اولویتها در برنامه‌ریزی آموزشی، طراحی آموزش کاربردی، کارا و اثر بخش را فراهم می‌سازد.
متن کامل [PDF 709 kb]   (434 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
دریافت: 1398/5/27 | پذیرش: 1398/6/6 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1395/6/11 | انتشار: 1398/6/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb