چهارشنبه 6 مرداد 1400
OPEN ACCESS
دوره 16، شماره 4 - ( مرداد ـ شهریور 1396 )                   جلد 16 شماره 4 صفحات 411-419 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hamed Zandian, Sogand Tourani, Farideh Moradi, Telma Zahirian Moghadam. Effect of Health Sector Evolution Plan on the Prevalence and costs of Caesarean section and natural childbirth. Payesh. 2017; 16 (4) :411-419
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-90-fa.html
حامد زندیان ، سوگند تورانی ، فریده مرادی ، تلما ظهیریان مقدم . تاثیر طرح تحول نظام سلامت بر شیوع و هزینه‌ های زایمان طبیعی و سزارین. پایش. 1396; 16 (4) :411-419

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-90-fa.html


1- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، اردبیل،
2- دانشکده مدیریت و اطلاع رسانی پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات علوم مدیریت و اقتصاد سلامت، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
چکیده:   (2863 مشاهده)
مقدمه: هدف این مطالعه بررسی تغییرات شیوع و هزینه‏ های زایمان طبیعی و سزارین قبل و بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت در ایران می‏ باشد.
مواد و روش کار: در این مطالعه توصیفی مقطعی و گذشته نگر می باشد. جامعه آماری کلیه زنان مراجعه کننده برای زایمان (طبیعی و سزارین) به مرکز آموزشی درمانی بوعلی اردبیل (94-1392) بودند که به صورت تصادفی ساده انتخاب شدند. داده های مورد نیاز مطالعه با استفاده از چک لیست خود ساخته بر اساس پرونده های بیمارستانی جمع آوری و توسط نرم افزار STATA مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: بر اساس نتایج مطالعه حاضر به تفکیک قبل و بعد از طرح تحول سلامت، بیش از 55 درصد مادران در دامنه سنی 25 تا 30 سال، بیش از 98 درصد متأهل و قریب به 12 درصد از آنها دارای بیمه روستایی بودند. نتایج استنباطی حاکی از آن بود که اختلاف معنادار بین شیوع زایمان طبیعی و شیوع سزارین قبل و بعد از طرح تحول سلامت وجود داشته است. همچنین کلیه هزینه های زایمان طبیعی و سزارین به تفکیک نوع هزینه قبل و بعد از طرح تحول سلامت اختلاف معنادار را نشان دادند.
بحث و نتیجه گیری: بر مبنای نتایج مطالعه مشخص شد طرح تحول سلامت تأثیر مثبتی بر کاهش زایمان سزارین داشته و سبب شده است تا نسبت سزارین به زایمان طبیعی به میزان 0/79 برابر کاهش یابد. بررسی تأثیر طرح تحول سلامت بر هزینه های زایمان نشان داد هزینه های مربوط به کلیه خدمات مربوط به سزارین پس از طرح تحول سلامت کاهش یافته است. این در حالی است که هزینه های مربوط به خدمات زایمان طبیعی نیز به نسبت قابل توجهی افزایش داشته است. بر این اساس می توان نتیجه گیری کرد که طرح تحول سلامت در حیطه ترویج زایمان طبیعی تا حدودی به اهداف تدوین شده خود دست یافته است.
 
متن کامل [PDF 611 kb]   (892 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
پذیرش: 1396/3/27 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1396/4/4 | انتشار: 1396/4/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb