سه شنبه 9 خرداد 1402
OPEN ACCESS
دوره 17، شماره 5 - ( مهر ـ آبان 1397 )                   جلد 17 شماره 5 صفحات 550-541 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Samira Daneshvar, Ali Khodamoradi, Zeinab Ghazanfari, Ali Montazeri. Quality of life in diabetic patients: a comparative study. Payesh 2018; 17 (5) :541-550
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-26-fa.html
سمیرا دانشور ، علی خدامرادی ، زینب غضنفری ، علی منتظری . بررسی کیفیت زندگی بیماران دیابتی: یک مطالعه مقایسه ای. پایش. 1397; 17 (5) :541-550

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-26-fa.html


1- دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی ایلام، ایلام، ایران
2- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
چکیده:   (4487 مشاهده)
مقدمه: دیابت یک بیماری شایع همراه با عوارض متعدد است که روند افزایشی داشته و بر تمام جنبه های زندگی مبتلایان به خصوص بر کیفیت زندگی آنان تاثیرگذار است. مطالعه حاضر با هدف ارزیابی کیفیت زندگی بیماران دیابتی (نوع I و II) و مقایسه آن با افراد غیر دیابتی در شهرستان آبدانان انجام شد.
مواد و روش کار: در این مطالعه مقطعی، دو گروه آزمون (122 نفر از بیماران دیابتی) و مقایسه (122 نفر از همتایان غیر دیابتی) از توابع استان ایلام را در بر داشت که به روش نمونه گیری تصادفی طبقه ای انتخاب شدند. کیفیت زندگی دو گروه با استفاده از پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی SF-36 ارزیابی و مقایسه گردید. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS 16 و شاخص های آماری توصیفی و آزمون های آماری کای دو و تی مستقل مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: از نظر متغیرهای جمعیت شناختی تفاوت معنی داری بین دو گروه مشاهده نشد. نتایج نشان داد که بیماران دیابتی به طور معنی دار نمرات پایین تری در حیطه های عملکرد جسمی، محدودیت در ایفای نقش به علت مشکلات جسمی، محدودیت در ایفای نقش به علت مشکلات عاطفی، سرزندگی، عملکرد اجتماعی، درد بدنی و سلامت عمومی در مقایسه با افراد غیر دیابتی کسب کردند. اما در حیطه سلامت روان این تفاوت معنی دار نبود.
بحث و نتیجه گیری: نتایج حاصل از این بررسی حاکی از پایین بودن کیفیت زندگی بیماران دیابتی مورد مطالعه در مقایسه با افراد غیر دیابتی بود. ضروری است این بیماران به منظور دریافت خدمات آموزشی، مشاوره ای، مراقبتی و حمایتی با هدف بهبود کیفیت زندگی، تحت پوشش قرار گیرند.
 
واژه‌های کلیدی: دیابت، کیفیت زندگی، جمعیت روستایی
متن کامل [PDF 744 kb]   (1251 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی |
پذیرش: 1397/7/15 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1397/7/18 | انتشار: 1397/6/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb