سنجش نگرش بزرگسالان ایرانی در خصوص واکسن کرونا و عوامل موثر بر آن: یک مطالعه ملی - پایش
یکشنبه 24 تیر 1403
OPEN ACCESS
دوره 21، شماره 5 - ( مهر ـ آبان 1401 )                   جلد 21 شماره 5 صفحات 468-459 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.ACECR.IBCRC.1400.014


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tavousi M, Rezaei F, Haerimehrizi A, Sadighi J, Mozaffari kermani R, Rostami R, et al . Attitude of Iranian adults regarding the corona vaccine and its influencing factors: A national study. Payesh 2022; 21 (5) :459-468
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1952-fa.html
طاووسی محمود، رضایی فرشید، حائری مهریزی علی اصغر، صدیقی ژیلا، مظفری کرمانی رامین، رستمی راحله، و همکاران.. سنجش نگرش بزرگسالان ایرانی در خصوص واکسن کرونا و عوامل موثر بر آن: یک مطالعه ملی. پایش. 1401; 21 (5) :459-468

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1952-fa.html


1- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
2- دفتر آموزش و ارتقای سلامت، معاونت بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران
چکیده:   (1801 مشاهده)
مقدمه: سازمان بهداشت جهانی تردید مردم به واکسیناسیون بیماری کرونا ویروس ۲۰۱۹(کووید-۱۹) را به عنوان یکی از ده تهدید بزرگ سلامت جهانی در سال ۲۰۱۹ به رسمیت شناخته است، که احتمالاً مانعی کلیدی برای تولید جهانی واکسن کووید-۱۹ محسوب می شود. این مطالعه با هدف سنجش نگرش بزرگسالان ایرانی در خصوص واکسن کرونا و عوامل موثر بر آن در آذر ۱۴۰۰ انجام شد.
مواد و روش کار: این پژوهش از نوع مقطعی بود و بین زنان و مردان ایرانی بالای ۱۸ سال که برای شرکت در مطالعه رضایت داشتند، با روش نمونه گیری خوشه ای و از طریق تماس تلفنی انجام شد. داده ها توسط پرسشنامه روا و پایای ۱۳ گویه ای (۵ گزینه ای، با نمره ۱ تا ۵ برای هر گویه و مجموع طیف امتیاز ۱۳ تا ۶۵) گردآوری شد. برای سهولت تحلیل امتیاز ۶۵ به ۱۰۰ تغییر داده شد و میانگین امتیازهای بالاتر از ۶۴ در دسته مطلوب قرار گرفت. تحلیل داده ها با نرم افزار SPSS-۲۲ انجام شد.
یافته ها: در این مطالعه ۲۶۴۹ نفر از افراد ساکن شهرها و روستاهای ۳۱ استان کشور شرکت کردند (۵۰/۲% مرد و ۴۹/۸% زن). میانگین امتیاز نگرش نسبت به تزریق واکسن کرونا شرکت کنندگان در این مطالعه ۶۴/۱ از ۱۰۰ (انحراف معیار ۱۱/۰) بود. نتایج بررسی عوامل تاثیرگذار بر نگرش بزرگسالان در خصوص واکسن کرونا با استفاده از رگرسیون لجستیک نشان داد که نسبت شانس نگرش مطلوب مردان نسبت به تزریق واکسن کرونا حدود ۱/۳ برابر زنان، در افراد متاهل حدود ۱/۴ برابر مجردها، و در افراد دارای وضعیت درآمد خانوادگی خوب حدود ۱/۶ برابر افراد دارای وضعیت درآمد خانوادگی بسیار بد بود. این نسبت در افراد با سطح تحصیلات زیر دیپلم حدود ۲۵ درصد کمتر از افراد با تحصیلات دانشگاهی، و در افرادی که واکسن نزده بودند حدود ۸۳ درصد کمتر از افرادی بود که واکسن زده بودند. آزمون یاد شده  بین متغیر وابسته "نگرش در خصوص واکسن کرونا" با سایر متغیرها از جمله سابقه تزریق واکسن، سابقه ابتلای افراد و اعضای خانواده شان به  بیماری کرونا، سابقه فوت اعضای خانواده افراد  در اثر بیماری فوق رابطه معنادار  نشان نداد.
نتیجه گیری: با توجه به تاثیر متغیرهای جنسیت، تاهل، وضعیت درآمد خانوادگی و تحصیلات بر نسبت شانس تزریق واکسن کرونا، برای بهبود نگرش در این خصوص باید مداخلات لازم و متناسب، با تمرکز بیشتر بر این متغیرها طراحی و اجرا گردد.
متن کامل [PDF 1269 kb]   (1278 دریافت)    
نوع مطالعه: توصیفی | موضوع مقاله: سلامت همگانی
دریافت: 1401/6/25 | پذیرش: 1401/7/30 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1401/8/11 | انتشار: 1401/8/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق