دوره 20، شماره 6 - ( آذر ـ دی 1400 )                   جلد 20 شماره 6 صفحات 729-719 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.TMU.REC.1399.420


XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد رودهن، دانشگاه آزاد اسلامی، رودهن، ایران
چکیده:   (1814 مشاهده)
 مقدمه: مبانی اصیل علم ­روان­شناسی در جستجوی کشف و سازمان­دهی عوامل درون روانی موثر بر تعامل انسان­ها، به­ منظور تنظیم سازگاری و تامین بهزیستی آنهاست. در پیوند با مبانی فوق پژوهش حاضر، کاربرد روش مبتنی بر واکنش دهی بر مبنای معانی نهفته در رفتارهای آشکار، و تاثیر آن بر انطباق پذیری زناشویی را مورد مطالعه قرار داده ­است.
مواد و روش کار: مشارکت کنندگان در تحقیق، 60 نفر از مراجعه کنندگان به مراکز خدمات روان­شناسی و مشاورۀ شهرستان کرج با مشکلات سازگاری زناشویی بودند، که به ­روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و به ­صورت تصادفی در دو گروه 15 زوجی آزمون و کنترل­ جایگزین شدند. برای گردآوری اطلاعات مربوط به متغیرهای پژوهشی، از پرسشنامۀ سازگاری دو نفری اسپانیر (DAS) استفاده شد. در این مطالعه، زوج ­های گروه آزمون، برای اصلاح کنش­ های ارتباطی خود، به مدت ده جلسه، درمان تلفیقی خود نظارتی و خود تنظیمی را دریافت کردند.
یافته­ ها: نتایج بدست آمده از تحلیل واریانس چند متغیره و آزمون t مستقل، معناداری تفاوت در میانگین گروه آزمون در مقایسه با گروه گواه را در ارزیابی­های پس ­از درمان و پیگیری دو ماهه نشان داد.
نتیجه­ گیری: مطابق با یافته­ های پژوهش، می­توان نتیجه گرفت که روش واکنش دهی بر مبنای معانی نهفته در رفتارهای آشکار، با استفاده ­از الگوی خود نظارتی و خود تنظیمی، اثر بخشی سودمندی بر انطباق پذیری زناشویی دارد.
متن کامل [PDF 754 kb]   (844 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1400/6/31 | پذیرش: 1400/8/5 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1400/8/16 | انتشار: 1400/9/29

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.