دوره 20، شماره 3 - ( خرداد - تیر 1400 )                   جلد 20 شماره 3 صفحات 332-323 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: SBMU.PHNM.1394.227


XML English Abstract Print


1- دکتری بهداشت باروری، دانشکده پرستاری و مامایی، واحد سمنان، دانشگاه آزاد اسلامی، سمنان، ایران
2- دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه عاوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (594 مشاهده)
مقدمه: بارداری دوران ویژه ای در زندگی زنان است که، در بردارنده تغییرات گسترده، خصوصا از جنبه روحی و روانی است که، گاها خارج از کنترل بوده و منجر به ایجاد آسیبهای متفاوتی درسلامتی و بهزیستی مادر و کودک، میگردد، اما علی رغم اهمیت این موضوع اطلاعات کمی در این رابطه موجود است، لذا هدف از هدف مطالعه حاضر، شناخت بیشتر ابعاد روانشناختی چالش برانگیز بارداری، باتوجه به نقطه نظرات مادران بود.
مواد و روش کار: این تحقیق، یک مطالعه کیفی از نوع تحلیل محتوی قراردادی بود. برای جمع‌آوری داده‌ها از مصاحبه‌های عمیق نیمه ساختاریافته فردی بر اساس راهنمای مصاحبه استاده شد. مشارکت‌کنندگان زنان باردار مراجعه کننده به درمانگاه های بهداشتی و درمانی شهر تهران بودند که، پس از انجام 28 مصاحبه ، داده‌ها به حد اشباع رسید و نهایتا اطلاعات موجود با نرم افزار 10 Maxqda مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: در این مطالعه زنان باردار، از گروههای مختلف اجتماعی و عمدتا خانه دار با تحصیلات سیکل تا دکترا؛ طیف سنی (41-18) سال و مرتبه بارداری اول تا پنجم، مشارکت داشتند. چهار طبقه، ترس از دست دادن، عدم کنترل ذهنی، افسردگی و تصویر بدنی منفی، به عنوان مهمترین چالشهای روانی مادران تبیین گردیدند.
نتیجه گیری: با توجه به ابعاد تبیین شده در این مطالعه، متصدیان امر سلامت مادران باید با آموزش و ارائه برنامه همه جانبه سلامت محور از بروز ترس، افسردگی و احساسات مبهم و منفی مادران کاسته و با توضیح در مورد برگشت پذیری بسیاری از تغییرات بارداری، مادران را در این عرصه یاری نمایند. بدیهی است که، درگیر کردن همسر، در حمایت از زن باردار، نقش حیاتی را در گذر ایمن از این دوران ایفا خواهد نمود.
متن کامل [PDF 634 kb]   (505 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پیراپزشکی
دریافت: 1399/11/27 | پذیرش: 1400/2/22 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1400/4/7 | انتشار: 1400/4/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.