دوره 20، شماره 2 - ( فروردین ـ اردیبهشت 1400 )                   جلد 20 شماره 2 صفحات 213-221 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.AJUMS.REC.1397.689


XML English Abstract Print


1- سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، تهران. ایران
2- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ایران
3- دانشگاه الزهرا (س)، تهران، ایران
چکیده:   (469 مشاهده)
مقدمه: در بسیاری از کشورهای جهان، پایین بودن سطح سواد سلامت، تبدیل به مشکلی جدی شده است. در ایران حدود نیمی از افراد سواد سلامت محدود دارند. این افراد در درک اطلاعات سلامت و اتخاذ تصمیمات سالم  در شرایط حساس مانند بحران کووید-19 با مشکل روبرو هستند. بنابراین، باید مواد آموزشی سلامت برای چنین مخاطبانی قابل درک و روشن باشد. هدف این پژوهش ارزشیابی کیفیت رسانه‌های آموزشی مرتبط با کووید-19 پایگاه اینترنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود.
مواد و روش کار: پژوهش، به روش تحلیل محتوا انجام شد. واژه کرونا در قسمت جستجوی وب‌گاه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وارد شد و رسانه‌های آموزشی مرتبط با کووید-19 انتخاب شدند. در کل، 60 رسانه مرتبط با کووید-19 که جنبه آموزش عمومی داشتند، نمره‌دهی شد. دو پژوهشگر به صورت جداگانه با استفاده از شاخص شفافیت ارتباطات
 (Clear Communication Index- CCI) هر یک از این رسانه‌های آموزشی را نمره‌دهی و ارزشیابی کردند. برای محاسبه میزان توافق پژوهشگران از ضریب آلفای Krippendorff  استفاده شد.  
یافته ها: نمره میانگین شاخص
CCI این رسانه‌ها (9/72) 38/87 بود و هیچ کدام نمره بالاتر از 90 نگرفتند. یافته‌ها نشان می‌دهد براساس معیارهایی که برای طراحی رسانه های آموزشی برای افراد با سواد سلامت محدود در نظر گرفته شده است، در رسانه های آموزشی مورد بررسی در این پژوهش، مطلوبیت مورد انتظار تامین نشده است. در زیربخش‌های رعایت نکات مربوط به پیام اصلی و فراخوانی به اقدام برای عمل و زبان از سطح مورد انتظار کمتر بود. رعایت نکات مربوط به طراحی اطلاعات و توصیه های رفتاری به صورت معناداری از سطح مورد انتظار بالاتر بود.
نتیجه گیری: لازمه اثربخشی رسانه‌های آموزشی در بحران‌هایی مانند کووید-19، توجه به سطح سواد سلامت مخاطبان است. بنابراین، ضروری است که کیفیت رسانه‌های آموزشی با استفاده از معیارهای ارزشیابی نظیر قابلیت درک، فراخوانی مناسب برای اقدام، طراحی مناسب و غیره ارتقا یابد.
متن کامل [PDF 713 kb]   (164 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بهداشت عمومی
دریافت: 1399/7/6 | پذیرش: 1399/12/16 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1400/1/14 | انتشار: 1400/2/7

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.