سه شنبه 12 مرداد 1400
OPEN ACCESS
دوره 18، شماره 5 - ( مهر ـ آبان 1398 )                   جلد 18 شماره 5 صفحات 465-473 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SRB.REC.1398.018

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mohamadzadeh Larijan H, Aniseh Nikravan, Aeenparast A. The role of hospital intervention in prevention of diabetes in pre-diabetes patients. Payesh. 2019; 18 (5) :465-473
URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1184-fa.html
محمدزاده لاریجانی حسینعلی، نیک روان انیسه، آیین پرست افسون. بررسی نقش مداخله ای بیمارستان بر پیشگیری از دیابت در افراد مبتلا به پیش دیابت. پایش. 1398; 18 (5) :465-473

URL: http://payeshjournal.ir/article-1-1184-fa.html


1- گروه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی، واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
چکیده:   (2806 مشاهده)
مقدمه: بیمارستان یک محیط حمایت کننده سلامت در سه سطح پیشگیری است. با توجه به نقش بیمارستان در حفظ و ارتقای سلامت جامعه و پیشگیری از بروز بیماریها، این پژوهش با هدف بررسی رابطه نقش عملکردی بیمارستان دکتر فیاض بخش به عنوان یک سازمان ارائه دهنده خدمات و مداخله گر در ورود به جامعه برای پیشگیری از بروز بیماری دیابت در جامعه تحت پوشش خودانجام شده است.
مواد و روش کار: این پژوهش از نوع مداخله ای(قبل و بعد) می باشد. نمونه گیری به روش تصادفی ساده و با حجم نمونه 300 نفر با محدوده سنی 18 تا 65 سال و قند خون ناشتای 100 تا 125 میلی گرم بر دسی لیتر انجام شد. اقدامات غربالگری و شناسایی موارد پیش دیابت ازطریق انجام آزمایش خونی برای حجم نمونه فوق انجام شد. نوع مداخله طراحی شده برای این مطالعه آموزش افراد مبتلا به پیش دیابت به منظور افرایش دانش و نگرش آنان در زمینه سبک زندگی سالم و تاثیر آن بر کاهش خطر ابتلا به دیابت بود. برای جمع آوری اطلاعات پرسشنامه محقق ساخته ای براساس پرسشنامه سبک زندگی LSQ و مجموعه دستورالعمل های کشوری وزارت بهداشت و درمان ایران در نظام مراقبت بیماری های غیرواگیر و اداره میانسالان طراحی گردید که روایی و پایایی آن نیز مورد تائید قرار گرفت. پس از ارائه گزارش کامل در مورد نحوه انجام پژوهش به جامعه هدف، و اخذ رضایتنامه کتبی جهت انجام آن، پرسشنامه ها به شکل حضوری در اختیار نمونه ها قرار داده شد و پس از تکمیل، توسط پژوهشگر جمع آوری گردید. اطلاعات پس از جمع آوری توسط نرم افزارSPSS  نسخه 21 مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفت.
یافته ها: بررسی یافته ها نشان داد که شاخصهای قبل و بعد از مداخله شامل قند خون ناشتا، توده بدنی (BMI)، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک اختلاف معنی دار دارند .بررسی دانش، نگرش و عملکرد افراد در ابعاد مختلف سبک زندگی شامل تغذیه، فعالیت بدنی و مصرف دخانیات نیز نشانگر افزایش معنی دار در امتیاز بدست آمده از پرسشنامه ها، قبل و بعد از مداخله بود.
بحث و نتیجه گیری: انجام مداخلات آموزشی جهت کنترل قند خون ورژیم غذایی مناسب براساس استانداردهای موجود افراد پیش دیابت وهمچنین انجام اقدامات پیشگیرانه برای تعدیل فشارخون و وزن تاثیرات نسبی مثبت خود را در این پژوهش نشان داد. اگرچه موانعی مانند هزینه، کمبود زمان و ... عملکرد افراد دراین خصوص متاثر ساخت، لذا جهت درک بهتر موضوع وریشه یابی وارئه راه حل برای آن نیاز به بررسی و پژوهش های بیشتری خواهد بود.
متن کامل [PDF 595 kb]   (736 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
دریافت: 1398/4/15 | پذیرش: 1398/7/20 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1398/7/20 | انتشار: 1398/8/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb