دوره 18، شماره 3 - ( خرداد ـ تیر 1398 )                   جلد 18 شماره 3 صفحات 261-268 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.Shahed.REC.1396.62

XML English Abstract Print


1- دانشکده‌ پزشکی، دانشگاه شاهد، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
3- دانشکده پزشکی دانشگاه زنجان، زنجان، ایران
4- دفتر طب سنتی ایران، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، تهران، ایران
چکیده:   (2590 مشاهده)
مقدمه: سبک زندگی نا مناسب یکی از مهمترین علل افزایش بیماری‌ها بخصوص بیماری‌های مزمن در سال‌های اخیر بوده است. طب سنتی ایرانی با ارائه‌ی راهکارهای مناسب برای حفظ سلامتی می‌تواند نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه داشته باشد. ارتقای سلامت بهورزان به عنوان یکی از موثرترین نیروهای حوزه‌ی بهداشت و درمان از اهمیت فراوانی برخوردار است و هدف از این مطالعه بررسی این نکته است که آیا آموزش اصول حفظ سلامتی طب سنتی ایران می تواند باعث تغییر رفتار در جهت بهبود سبک زندگی بهورزان شود یا خیر.
مواد و روش کار: این پژوهش مطالعه‌ای نیمه تجربی بود که در سال 1396 در شهرستان کاشان انجام شد و طی آن 54 بهورز شهرستان کاشان  وارد مطالعه شدند. ابزار بررسی سبک زندگی در این مطالعه، پرسشنامه‌ای بود که توسط گروه محققان طراحی شد. مداخله‌ی آموزشی طی 5 هفته و 25 ساعت آموزشی اجرا گردید و در این دوره، اصول شش گانه‌ی حفظ سلامتی (هوا، ورزش و استراحت، خواب و بیداری، خوردن و آشامیدن، حفظ مواد ضروری و دفع مواد زائد، حالات روانی) به بهورزان آموزش داده شد. گردآوری داده‌ها قبل و سه ماه بعد از مداخله‌ی آموزشی با استفاده از پرسشنامه‌ی کتبی انجام گرفت. به منظور دستیابی به نتایج، از نرم افزار SPSS19  و آزمون های paired t-test  و  کای - دو استفاده شده است.
یافته ها: نتایج نشان داد که آموزش اصول حفظ سلامتی طب سنتی ایرانی باعث تغییر رفتار معنادار در پنج اصل هوا، خواب و بیداری، خوردن و آشامیدن، حفظ مواد ضروری و دفع مواد زائد و حالات روانی گردیده است.
بحث و نتیجه گیری: این مطالعه نشان داد که آموزش اصول حفظ سلامتی طب سنتی ایرانی می‌تواند باعث بهبود سبک زندگی بهورزان شود.
متن کامل [PDF 460 kb]   (681 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
دریافت: 1398/2/21 | پذیرش: 1398/3/20 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1398/3/26 | انتشار: 1398/4/25