دوره 18، شماره 1 - ( بهمن ـ اسفند 1397 )                   جلد 18 شماره 1 صفحات 37-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران ، soodabeh_bassak@yahoo.com
2- دانشگاه شهید چمران اهواز، اهواز، ایران
چکیده:   (607 مشاهده)
مقدمه: بیمارانی که تومورهای دستگاه عصبی مرکزی دارند از علائم بسیاری از جمله اختلال خلق، اختلال خواب، اختلال در کارکردهای اجرایی و به طوره ویژه از اختلال توجهی رنج می­برند که این اختلال­ها می­تواند منجر به اختلال در کیفیت زندگی این بیماران گردد. هدف از این مطالعه بررسی اثر جراحی بر کارکردهای توجهی بیماران مبتلا به گلیوم مغزی است.
مواد و روش کار: جامعه آماری این پژوهش کلیه افراد در محدوده سنی 45 - 18 سال مراجعه کننده به بخش جراحی مغز و اعصاب بیمارستان های شهر تهران در سالهای 1397-1395 به منظور جراحی گلیوما بودند. که حجم نمونه ای 30 نفره به روش هدفمند انتخاب و با استفاده از آزمون­های عملکرد مداوم، ساخت دنباله و آزمون استروپ به منظور سنجش متغیرهای توجه مداوم، توجه تقسیم شده و توجه انتخابی مورد سنجش قرار گرفتند.
یافته ها: برای سنجش اثر جراحی بر متغیرهای پژوهش از آزمون تی زوجی و جهت بررسی اثرات چند متغیره بر پس آزمون از آزمون تحلیل اندازه های مکرر استفاده و با استفاده از شاخص لامبدای ویلکز، تاثیر چندمتغیره بر پس آزمون بررسی شد. نتایج آماری نشان داد که عمل جراحی میانگین نمرات کارکردهای توجهی (هر سه نوع توجه) بیماران را افزایش داده است. به عبارت دیگر عمل جراحی منجر به تغییرات معنی دار در نمرات مولفه های کارکردهای توجهی بیماران شده است.
بحث و نتیجه گیری: نتایج پژوهش نشان داد که جراحی، بر مؤلفه­های توجهی بیماران مبتلا به گلیوم مغزی تأثیر داشته و منجر به بهبود کارکردهای توجهی آنها شده است
.
متن کامل [PDF 727 kb]   (440 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۷/۱۲/۴ | انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۷