دوره 16، شماره 5 - ( مهر ـ آبان 1396 )                   جلد 16 شماره 5 صفحات 587-594 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران، گروه علمی سلامت زنان، فرهنگستان علوم پزشکی، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
3- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، تهران، ایران
4- عضو گروه سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی، تهران، ایران
5- دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران، گروه علمی سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی، تهران، ایران
چکیده:   (2444 مشاهده)
مقدمه: دین و معنویت از جنبه های گوناگون با سلامت در ارتباط هستند. لذا شناسایی عوامل نشات گرفته از دین و معنویت، نحوه تاثیرگذاری و ارتباط آن با سایر عوامل موثر بر سلامت از مقوله‌های مهم و ضروری در این مبحث است. این مهم در تبیین و طراحی مدل سلامت زنان ایران (مدل فرمهر) که توسط محققان گروه علمی سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران طراحی شده، لحاظ شده است. این مقاله به بیان عوامل دین و معنویت و جایگاه آن در مدل فوق پرداخته است.
مواد و روش‌ها: این مطالعه از نوع کیفی بود. داده های حاصل از جستجوی مستندات مرتبط در طی 23 نشست تخصصی توسط گروه تحقیق مورد تحلیل محتوی قرار گرفت. نتایج حاصل در طی 6 مصاحبه عمیق و 8 جلسه بحث گروهی متمرکز با 15 نفر از صاحب نظران و سیاستگذاران کلیدی حوزه سلامت مورد نظرخواهی و اصلاح قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج مطالعه نشان داد "باورها و اعتقادات"، "ارزش‌ها"، "اخلاق" و "سرمایه دینی معنوی در جامعه" که از جمله عوامل نشات گرفته از دین و معنویت فرد و جامعه هستند بر تمامی متغیرهای موثر بر سلامت تاثیر زیربنایی، زمینه ساز و همه جانبه دارند. بنابراین این عوامل با نام "دین و معنویت با تاکید بر اسلام" به عنوان محور زیربنایی در مدل فرمهر قرار گرفت. از دیگر عوامل متاثر از دین و معنویت"رفتارهای دینی و معنوی" و "شیوه تربیتی دینی و معنوی خانواده" شناسایی شدند که به ترتیب در لایه شیوه زندگی در سطح فردی و روابط خانوادگی در سطح خانوادگی مدل گروه بندی شدند.
بحث و نتیجه گیری: طراحان مدل سلامت زنان فرمهر بر این باورند که مجموعه ویژگی‌های یاد شده بر درک و تفسیر افراد از سلامت خود و دیگران، رفتارهای سلامتی فرد، رفتارهای تاثیرگزار بر سلامت در خانواده و جامعه و حتی سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های سلامت در مجموعه نظام سلامت نقش ایفا می‌کنند.
 
متن کامل [PDF 659 kb]   (635 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
پذیرش: 1396/6/15 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1396/7/15 | انتشار: 1396/6/24