دوره 17، شماره 5 - ( مهر ـ آبان 1397 )                   جلد 17 شماره 5 صفحات 507-520 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشگاه اصفهان، اصفهان، ایران
چکیده:   (730 مشاهده)
مقدمه: اینترنت اشیا به عنوان یک فناوری نوظهور، پتانسیل‌های بالقوه‌ای برای کارآمدی خدمات در صنایع مختلف دارد و اهمیت آن توسط دولت ها، سازمان ها و جوامع علمی با افزایش تولید مقالات در این حوزه مشخص می شود. هدف پژوهش حاضر تحلیل کتاب سنجی و هم رخدادی واژگان مقالات حوزه “اینترنت اشیا” در پایگاه مدلاین بود.
مواد و روش کار: پژوهش حاضر از نوع کاربردی بود، و با روش کتابسنجی و علم سنجی انجام شد. منبع گردآوری داده ها پایگاه مدلاین بود. برای انجام این کار از فرمول جستجوی تعیین‌شده در بخش جستجوی پیشرفته استفاده شد. نتایج بازیابی به بازه زمانی 2017-1999 محدود شد. از نرم افزارهای VOSviewer و Excel برای تحلیل استفاده شد.
یافته ها: یافته ها نشان داد تولید مقالات حوزه اینترنت اشیاء رشد صعودی تصاعدی داشته است. مجله Sensors بیشترین مقالات را منتشر کرده است. کشور چین در تولید مقالات پیشرو بوده است. Fernández-Caramés و Fraga Lamas پرتولیدترین نویسندگان بوده‌اند. حوزه های پژوهشی فعال شامل انسان، اینترنت، فناوری بی سیم، زنان، مردان، الگوریتم‌ها، شبکه ارتباطی کامپیوتر، تله مدیسین، بزرگ‌سالان، میان‌سالان، فناوری حسگر از راه دور، امنیت کامپیوتر، بیمار، خانه هوشمند، برنامه های اینترنت اشیا، درمان سرپایی غیر داوطلبانه، تشخیص، دستگاه پوشیدنی، پروتکل، درمان، بیماری و دستگاه اینترنت اشیا بود. بیشترین هم رخدادی اینترنت اشیا با واژگان انسان، شبکه حسگر، اینترنت، بیمار، و فناوری بی سیم بوده است.
بحث و نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاضر حاکی از سرآمد بودن کشور چین از لحاظ تعداد نویسنده و همکاری نویسندگان این کشور در مجلات بین‌المللی است. مجله چینی Zhongguo Yi Liao Qi Xie Za Zhi یکی از 10 مجله پرتولید در این حوزه بود. در پژوهش‌های این حوزه بیشترین توجه به بسترسازی برای کاربرد اینترنت اشیا شده است. با توجه به اینکه بخش اعظم پوشش موضوعی پایگاه مدلاین به حوزه های پزشکی و پیراپزشکی اختصاص دارد؛ متون نمایه شده در حوزه اینترنت اشیا در این پایگاه نیز به موضوعات محوری حوزه سلامت مانند انسان، بیمار، درمان، تشخیص پرداخته اند؛ به بیان دیگر بیشترین هم رخدادی را با واژه انسان و بیمار داشته اند.
 
متن کامل [PDF 1213 kb]   (365 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۵ | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: ۱۳۹۷/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۴