دوره 20، شماره 3 - ( خرداد - تیر 1400 )                   جلد 20 شماره 3 صفحات 310-301 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (4568 مشاهده)
مقدمه: هدف از آموزش به بیمار ایجاد رفتارهای مثبت در بیمار است. با این وجود یکی از بزرگترین موانع در اجرای آموزش و ارتباط مؤثر با بیمار، تفاوت زبان بین بیمار و ارائه‌دهندگان خدمات مراقبت سلامت است. از این رو مطالعه مروری حاضر با هدف بررسی تأثیر موانع زبان برآموزش به بیمار در دنیا و ایران انجام شده است.
مواد و روش کار: در این مطالعه مروری دامنه‏ای، مطالعات با هر نوع طراحی در زمینه تأثیر موانع زبان برآموزش به بیمار، به دو زبان فارسی و انگلیسی، در محدودیت زمانی 2020-2010 و در بانک‏های اطلاعاتی PubMed, Embase, Scopus, Web of Science, ProQuest Science, DirectSpringer,Cochranelibrary,Google, Scholar, ,MagIran SID, Iran Doc, ,,Iran Medex Elmnet با استفاده از کلید واژه‌های Communication Barriers, language barriers, communication, Patient education different language, Bi Language  Language obstacle, و معادل فارسی آن‌ها  جستجو شد.  
یافته ها: از میان 8900 مطالعه بررسی شده، در نهایت 16 مطالعه وارد این بررسی شد. نتایج مطالعات بررسی شده ارتباط واضح بین مهارت محدود زبان و مشکل در ارتباط با بیمار و در پی آن ارائه آموزش مؤثر به بیمار را، صرف نظر از محل تحقیقات انجام شده، نشان داد.
نتیجه گیری: این امر قابل قبول است که بین مهارت زبانی و ارائه خدمات آموزشی به بیمار ارتباط نزدیکی وجود دارد، به طوریکه نداشتن مهارت زبانی کافی مانع برقراری ارتباط مؤثر با بیمار جهت ارائه خدمات آموزشی می‎شود. با این وجود، محدودیت مطالعاتی که صرفاً تأثیر موانع زبانی بر آموزش مؤثر به بیمار را بررسی کرده باشد، مشهود بوده و لزوم  انجام مطالعات بیشتر در این خصوص مطرح است.
متن کامل [PDF 1137 kb]   (1348 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری |
دریافت: 1400/2/2 | پذیرش: 1400/2/30 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1400/3/17 | انتشار: 1400/4/12

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.