دوره 15، شماره 6 - ( آذر ـ دی 1395 )                   جلد 15 شماره 6 صفحات 685-693 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ا یران
2- مرکز تحقیقات روانپزشکی وعلوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ایران
3- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ایران
4- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، تهران، ایران
چکیده:   (2476 مشاهده)
در جهان، سالانه هزاران درمان جو برای درمان سردردهای مختلف بدون علت به پزشکان عمومی و متخصصان مغز و اعصاب مراجعه میکنند. بطور کلی بیش از 12 درصد جمعیت عمومی در دنیا مبتلا به میگرن هستند. هدف از این مطالعه مقایسه ی درمان دارویی با طب سوزنی برای درمان سردردهای میگرنی و کیفیت زندگی مرتبط با سلامت در بیماران میگرنی می باشد.
مطالعه ی حاضر، مطالعه ای شبه تجربی و بصورت قبل و بعد می باشد که بر روی 82 بیمار مبتلا به سردرد میگرنی که به درمانگاه‌های مغز و اعصاب امام رضا(ع) و شهید فقیهی جهت درمان سردرد مراجعه کرده اند پرداخته است. این بررسی توسط یک فرم VAS و یک فرم کیفیت زندگی SF-36 که روایی و پایایی نسخه‌ی فارسی آن قبلا مورد تایید قرار گرفته بود صورت گرفته است. این فرم‌ها در دو نوبت، قبل از درمان و 4 هفته پس از پایان دوره ی درمان تکمیل می‌شوند.
در مطالعه حاضر میزان کاهش شدت درد و افزایش بهبود کیفیت زندگی در گروه طب سوزنی در تمام ابعاد هشت گانه معنی دار بوده ولی در گروه درمان شده با درمان دارویی این بهبودی فقط در دو بعد مشکلات جسمانی و درد جسمانی بصورت معنی دار بود.
درمان پیشگیری کننده طب سوزنی می تواند بطور موثری بر بهبود کیفیت زندگی نقش داشته باشد و همچنین از تعداد حملات و شدت سر درد های میگرنی بکاهد.
 
متن کامل [PDF 637 kb]   (880 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
پذیرش: 1395/2/18 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1395/7/6 | انتشار: 1379/8/25