دوره 16، شماره 3 - ( خرداد ـ تیر 1396 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 335-341 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، تهران، ایران
2- مرکز تحقیقات سنجش سلامت، پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (2786 مشاهده)
مقدمه: در مجامع بین المللی به شناسایی عوامل خطر مادری و رفع آنها به ویژه در گروه‌های آسیب پذیر با هدف بهبود پیامدهای مادر و نوزاد تاکید شده و نمایه توده بدنی ابتدای بارداری به عنوان یکی از عوامل پیش بینی کننده پیامدهای بارداری شناخته شده و این مطالعه با هدف بررسی نمایه توده بدنی در زنان باردار آسیب پذیر و ارتباط آن با پیامدهای بارداری انجام گرفت.
مواد و روش کار: 400 زن باردار آسیب پذیر که جهت ختم بارداری به مراکز درمانی منتخب در شهر تهران مراجعه کرده بودند، در این پژوهش مقطعی- تحلیلی شرکت نمودند. مراکز مذکور از طریق نمونه‌گیری خوشه‌ای – تصادفی انتخاب شده بودند. داده‌ها از طریق مصاحبه و مستندات پرونده پزشکی مادران، جمع آوری شدند.
یافته ها: 31 درصد مادران آسیب پذیر دارای اضافه وزن و 13 درصد آنها مبتلا به چاقی بودند. مادران دارای نمایه بدنی طبیعی 2/29 برابر و 68/ 6 برابر به ترتیب نسبت به زنان باردار مبتلا به اضافه وزن و چاقی با بخت کمتری ابتلا به بیماری دیابت داشتند. همچنین مادران مبتلا به اضافه وزن و چاق به ترتیب 2/31 برابر و 4/63 برابر نسبت به زنان دارای نمایه توده بدنی طبیعی بخت ابتلا به فشار خون بارداری را داشتند.
بحث و نتیجه گیری: این یافته ها اهمیت توجه به سبک زندگی زنان آسیب پذیر در زمان ارائه مراقبت بارداری را به منظور بهبود پیامدهای بارداری برجسته می نماید.
 
متن کامل [PDF 827 kb]   (800 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
پذیرش: 1397/9/7 | انتشار: 1396/2/25