چهارشنبه 15 مرداد 1399
OPEN ACCESS

Ethics code: IR.MODARES.REC.1397.209

XML English Abstract Print


1- دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
چکیده:   (145 مشاهده)
مقدمه: مراقبت از بیماران مبتلا به همی پلژی بر ابعاد مختلف سلامتی مراقبان خانوادگی تأثیر دارد. این پژوهش با هدف تعیین تاثیر آموزش مراقبت از بیمار مبتلا به سکته ی مغزی همی پلژی بر میزان استرس، اضطراب و افسردگی مراقبان خانوادگی انجام شده است.
مواد و روش ها: پژوهش حاضر یک مطالعۀ نیمه تجربی بود که در سال 1398 انجام شده است. نمونه های این پژوهش شامل زنان مراقبت کننده از بیماران شان که مبتلا به همی پلژی و مرخص شده از بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان کوهدشت بودند که در دو گروه آزمون و کنترل مورد بررسی قرار گرفتند. گروه آزمون تحت برنامۀ طراحی شده آموزشی(4 جلسه بحث گروهی و 3 جلسه بازدید از منزل) قرار گرفتند. استرس، اضطراب و افسردگی زنان مراقب هر دو گروه با استفاده از ابزار DASS21 قبل و بعد از مداخله اندازه گیری شد و داده ها با آزمون های دقیق فیشر، کای دو، ویلکاکسون، من ویتنی و با نرم افزار spss نسخۀ 16 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: نتایج پژوهش نشان داد که میزان استرس، اضطراب و افسردگی مراقبان، یک ماه بعد از مداخله در گروه آزمون به طور معناداری کمتر از گروه کنترل نشان داده شد.
نتیجه گیری: با توجه به یافته های پژوهش حاضر که نشان دهنده تأثیر برنامه آموزشی طراحی شده مراقبت از بیماران سکته مغزی همی پلژی در کاهش میزان استرس، اضطراب و افسردگی مراقبان خانوادگی (زنان) بوده است، پیشنهاد می گردد جهت ارتقاء سلامت زنان مراقبت کننده توجه ویژه ای به نقش و جایگاه آنان جهت مشارکت در فرآیند مداخلات درمانی و بالینی و حمایت از بیمار صورت گیرد
.
متن کامل [PDF 927 kb]   (39 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: پزشکی
دریافت: 1398/10/25 | پذیرش: 1399/4/2 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1399/4/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایش می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Payesh (Health Monitor)

Designed & Developed by : Yektaweb